ZamknijMenu Your browser does not support SVG

Wiemy jak zmienić sytuację – o Inicjatywie

W Polsce mamy do czynienia z dwoma problemami, które dotychczas były zaniedbane, a których rozwiązanie z całą pewnością przyczyni się do poprawy jakości życia, przy jednoczesnym znaczącym wpływie na szeroko pojęty rozwój gospodarczy, tj. na rozwój nowoczesnych technologii, poprawę zdrowia, zwiększenie lokalnych miejsc pracy, a także poprawę warunków życia.

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych.

Polski Rząd do tej pory praktycznie ignorował potrzeby połowy mieszkańców Polski, skupiając swoje wsparcie na budynkach użyteczności publicznej i na budynkach wielorodzinnych. Warto zmienić spojrzenie na problem budownictwa jednorodzinnego – w budynkach jednorodzinnych mieszka biedniejsza połowa Polaków, która jest gotowa do remontów swoich domów. Należy im pomóc zrobić to w sposób nowoczesny.

Zmieńmy wspólnie polski krajobraz, pomóżmy indywidulanym mieszkańcom wsi i małych miasteczek.

Stan powietrza w Polsce.

Fatalna jakość powietrza wynika z braku determinacji państwa w przeciwdziałaniu emisji szkodliwych substancji z pieców opalanych śmieciami, fatalnej jakości paliwem (przede wszystkim węglem). Śmieci i zanieczyszczony węgiel spalane są w przestarzałych kotłach zainstalowanych przede wszystkim w energochłonnych budynkach jednorodzinnych. Konieczne są skuteczne działania sprzyjające rozwiązaniu tego problemu, przede wszystkim w postaci zmian prawnych. Niezbędne są także inicjatywy lokalne – takie jak np. tworzone przez Województwo Małopolskie programy wsparcia. Zatrute powietrze to nie jest problem jedynie takich miast jak Kraków, Zakopane, Nowy Sącz. Setki miast w Polsce przymyka oko na problem, któremu można zaradzić.

Do poparcia Efektywnej Polski Instytut Ekonomii Środowiska jako pomyslodawca  inicjatywy zaprasza wszystkie organizacje, instytucje i osoby, dla których poprawa jakości życia Polaków jest sprawą ważną i wartą działań (Polityków, Przedstawicieli Samorządu Lokalnego, Organizacje społeczne, Biznes,  Autorytety i celebrytów).

Lista Partnerów Wspierających. 

Zapraszamy do włączenia się w działania Inicjatywy i podpisania deklaracji poparcia

Efektywna Polska, z początkiem roku 2016, została krajowym partnerem wspierającym Kampanii Renovate Europe. Cele Efektywnej Polski tj. wypracowanie programu renowacji budynków jednorodzinnych oraz poprawa jakości powietrza w Polsce są zbieżne z założeniami Kampanii Renovate Europe. Więcej Informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

renovate

Zachęcamy do zapoznania się z naszą prezentacją przedstawiającą główne cele i osiągnięcia Inicjatywy Efektywna Polska. Ten krótki pokaz ukazuje istotne elementy, które mają wpływ na rozwój naszej Inicjatywy.

Prezentacja Inicjatywy Efektywna Polska

Zachęcamy do śledzenia aktualności Inicjatywy Efektywna Polska oraz do odwiedzania naszego profilu na poratlu społecznościowym Twitter @efektywnapolska.

EP twitter