ZamknijMenu Your browser does not support SVG

Modernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce

W sumie w Polsce użytkowanych jest ok. 5 mln domów jednorodzinnych, a mieszka w nich ponad połowa obywateli kraju. Z oszacowań wynika, że ponad 70% budynków jednorodzinnych w Polsce (3,6 mln), to budynki całkowicie nieocieplone bądź ocieplone zdecydowanie zbyt cienkimi warstwami izolacji.

Ponad połowa wszystkich budynków została wzniesiona w okresie realnego socjalizmu, a niemal co czwarty przed II WŚ. Co więcej, niemal 70% domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest węglem – to około 3,5 mln pieców.

Powyższe dane wskazują na istotny potencjał w zakresie redukcji konsumpcji energii zawarty w tym sektorze. Jednak w Polsce skupiano się do tej pory przede wszystkim na wspieraniu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i wielorodzinnych.

M.in. ze względu na duży niewykorzystany potencjał ukryty w polskich budynkach jednorodzinnych ważne jest stworzenie sprawnego systemu finansowego wsparcia termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Zobacz dlaczego jeszcze Krajowy Program Modernizacji Budynków jest niezbędny.