ZamknijMenu Your browser does not support SVG

Relacja ze spotkania Inicjatywy Efektywna Polska (5.12.2016)

5 grudnia b.r. w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Inicjatywy Efektywna Polska (EP). 

Na spotkaniu zaprezentowane zostały plany Inicjatywy EP na rok 2017 r. czyli przede wszystkim:

  1. kontynuacja prac nad Krajowym Programem Modernizacji Budynków (KPMB)
  2. publikacja kolejnego wydania Przeglądu efektywności energetycznej (temat przewodni – rewitalizacja miejscowości charakteryzujących się złą jakością powietrza)
  3. współpraca z instytucjami naukowymi
  4. organizacja konferencji naukowej wokół tematu Przeglądu

Prezentacja Marka Zaborowskiego.

dscn1995-640x480

Znaczą część uwagi poświęcono KPMB, którego koncepcję już opracowaliśmy i która została pozytywnie przyjęta przez Partnerów. Chcielibyśmy, by w prace nad przygotowaniem poszczególnych rozdziałów włączyły się organizacje specjalizujące się w danej tematyce np. OZE (Instytut Energii Odnawialnych), finansowanie modernizacji z systemu białych certyfikatów (KAPE), czy wpływ programu modernizacji na rynek pracy (Instytut Badań Strukturalnych).

Kolejne z głównych tematów spotkania tj. publikacja Przeglądu i organizacja konferencji wpisują się w szersze plany współpracy ze środowiskiem naukowym, o których opowiadał Łukasz Pytliński (prezentacja Łukasza Pytlińskiego).

W trakcie spotkania poruszono także planowaną współpracę z CEM (badanie struktury kosztów transakcyjnych), Instytutem Badań Strukturalnych (wpływ programu modernizacji budynków na rynek pracy), KAPE oraz BPIE (zagadnienia NZEB).

Prezentacja Szymona Firląga oraz ankieta.

Na spotkaniu pojawiły się również bieżące sprawy i propozycje Partnerów, których realizację poddano dyskusji – były to m.in.:

  • wystosowanie oficjalnego zapytania dla Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Infrastruktury o stan prac nad aktualizacją Krajowego Planu działań dot. efektywności energetycznej i Strategii Renowacji Budynków
  • ponowienie postulatu o powołaniu Pełnomocnika ds. Efektywności energetycznej
  • prześledzenie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS)

dscn1988-640x480

Będziemy Państwa na bieżąco informować o kolejnych krokach, a już teraz wstępnie zapraszamy na kolejne spotkanie Inicjatywy (planowane na luty/marzec 2017 r.).

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem działań Inicjatywy EP na 2017 r. i do aktywnego włączenia się w nie.