ZamknijMenu Your browser does not support SVG

Warsztaty dot. tworzenia instrumentów wsparcia efektywności energetycznej w budynkach

29 i 30 lipca 2015 r. w Ołomuńcu odbyły się warsztaty dot. tworzenia instrumentów wsparcia efektywności energetycznej w budynkach

Ze względu na aktywność w temacie tworzenia instrumentów wspierających termomodernizację budynków jednorodzinnych w Polsce, przedstawiciele Instytutu Ekonomii Środowiska wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez naszych południowych sąsiadów.

W trakcie warsztatów zostały zaprezentowane różne mechanizmy wspierania efektywności energetycznej w budynkach w różnych państwach m.in. na Słowacji, w Bułgarii i Ukranie. Słowacy są obecnie, podobnie jak Polska, na etapie opracowywania programu wsparcia dla budynków jednorodzinnych – będziemy śledzić ich dalsze kroki i decyzje w tym względzie. Ze strony polskiej w warsztatach wziął udział przedstawiciel Województwa Małopolskiego, które również zainteresowane jest strukturą mechanizmów finansowych, ze względu na rozdział środków z RPO.

Najciekawszą częścią programu była prezentacja programu Zelena Usporam funkcjonującego z sukcesem w Czechach od 2009 r. (dzięki przeprowadzonym w odpowiednim czasie modyfikacjom pierwotnych założeń). Więcej informacji na jego temat można znaleźć we wcześniejszej aktualności Efektywnej Polski.

DSCN0565

Niewątpliwie informacje uzyskane przez nas na temat czeskiego programu, wsparte doświadczeniem i wnioskami jego twórców i zarządców, miały wpływ na opinię IEŚ dot. projektu programu Ryś przygotowanego przez NFOŚ.